Отборът на Щутгарт допусна домакинско поражение от шампиона Байерн Мюнхен с 1:3 в мач от 9-ия кръг на германската Бундеслига. Танги Кулибали откри за домакините в 20-ата, а в 38-ата минута Кингсли Коман изравни. В добавеното време на първата част Роберт Левандовски направи обрата за "баварците", а резервата Дъглас Коста оформи крайния резултата в 87-ата минута.

"Баварците" стигнаха до успеха, макар че не играха най-убедителния си футбол. Те изоставаха в резултата, но показаха характер и се възползваха от малкото пробойни в тима на "швабите", за да обърнат. С тази победа Байерн е едноличен лидер в Бундеслигата с 22 точки, с две повече от втория РБ Лайпциг. Щутгарт остава 10-и с 11 пункта. В следващия кръг възпитанците на Ханзи Флик приемат именно "биковете" в дербито на лидерите, докато за новаците в елита предстои гостуване на Вердер Бремен.

Гостите започнаха силно двубоя и още в третата минута имаха шанс да открият резултата. Кингсли Коман центрира отляво в наказателното поле, където Роберт Левандовски стреля с глава, но нацели дясната греда на Грегор Кобел.

В 11-ата минута "швабите" получиха право да изпълнят пряк свободен удар от около 25 метра. Капитанът Гонсало Кастро стреля директно, но покрай дясната греда на Мануел Нойер.

Постепенно домакините заиграха по-уверено и не оставяха празни пространства на шампионите.

Така се стигна до 20-ата минута, когато Щутгарт поведе. Силас Вамангитука бе изведен по дясното крило на скорост, след което центрира по земя в наказателното поле. Там Танги Кулибали изпревари Нойер и засече топката във вратата му - 1:0.

Щутгарт - Байерн Мюнхен / Бундеслига, 9-и кръг, 28.11.2020 г.

източник: Gulliver/GettyImages

Байерн отговори с опасна атака в 24-ата минута, която завърши с изстрел на Бенжамен Павар, но Кобел направи блестящо спасяване и изби над гредата.

"Баварците" опитаха да се настанят в половината на своите домакини, като стигнаха до удар на Серж Гнабри в 34-ата минута, който обаче бе уловен от стража на Щутгарт.

Две минути след това "швабите" пропуснаха три чисти ситуации за второ попадение. Първо, Борна Соса центрира отляво в наказателното поле, където сам беше оставен Филип Фьорстер, който стреля моментално, но покрай вратата на Нойер. Секунди след това последва грешка на Люка Ернандес, което позволи на Фьорстер да се измъкне сам срещу Нойер, но стражът на Байерн парирар удара на полузащитника. Малко след това удар на Кулибали под ъгъл се оплете от външната страна на мрежата.

В 38-ата минута обаче "баварците" изравниха. Томас Мюлер комбинира с Кингсли Коман пред наказателното поле. Французинът разко смени посоката и стреля по тревата в близкия ъгъл на вратаря, което го изненада и топката се спра в мрежата му - 1:1.

Само една по-късно Щутгарт отново вкара топката в мрежата на Байерн след неразчетено излизане напред на Нойер. Този път обаче голът не беше признат, защото след намесата на системата ВАР беше отсъдено нарушение срещу вратаря от страна на Кулибали.

В 42-ата минута Гнабри стреля от добра ситуация, но стражът на Щутгарт спаси.

В първата минута от добавеното време на първата част обрата стана факт. Коман комбинира с Левандовски, който изстреля истинска бомба от дъгата пред наказатеното поле и не остави шансове на Кобел - 1:2.

Темпото в началните минути на втората част беше в противовес с края на първото полувреме. Играта беше често спирана заради нарушения.

В 58-ата минута Никлас Зюле замени Люка Ернандес.

След точно час игра Ватару Ендо опита изстрел от дистанция, но Нойер се намеси добре и улови.

Между 66-ата и 69-ата минута Ханзи Флик направи три промени. Той пусна в игра Лерой Сане, Дъглас Коста и Танги Нианзу, който прави дебют за Байерн след трансфера си от ПСЖ. Те замениха съответно Серж Гнабри, Кингсли Коман и Жером Боатенг.

В 70-ата минута Сане стреля от ръба на наказателното поле, но в аут.

Две минути след това домакините имаха отличен шанс да изравнят. Орел Мангала стреля опасно и само намесата на Никлас Зюле предотврати попадение.

Пет минути пред края на редовното време Саша Каладжич отправи силен и коворен изстрел от границата на наказателното поле, но Нойер напарви чудесно спасяване.

В 87-ата минута "баварците" стигнаха и до трети гол. Сане комбинира с Дъглас Коста отдясно в наказателното поле. Бразилецът деминстрира добра техника с крака, освободи си пространство за стрелба и между краката на Борна Соса отбеляза - 1:3.

До края на двубоя резултатът се запази така и Байерн и по този начин шампионите са вече едноличен лидер в класирането.

FT  ЩУТГАРТ – БАЙЕРН МЮНХЕН 1:3

1:0 Танги Кулибали 20'

1:1 Кингсли Коман 38'

1:2 Роберт Лeвандовски 45+1'

1:3 Дъглас Коста 87'

Стартови състави на двата отбора:

ЩУТГАРТ (3-5-1-1): 1. Грегор Кобел – 5. Константинос Мавропанос, 2. Валдемар Антон, 4. Марк-Оливие Кемпф – 7. Танги Кулибали, 3. Ватару Ендо, 20. Филип Фьорстер, 23. Орел Мангала, 24. Борна Соса – 8. Гонсало Кастро (к) – 14. Силас Вамангитука

Старши треньор: Пелегрино Матарацо

БАЙЕРН МЮНХЕН (4-2-3-1): 1. Мануел Нойер (к) – 24. Дейвид Алаба, 21. Люка Ернандес, 17. Жером Боатенг, 5. Бенжамен Павар – 18. Леон Горецка, 24. Корентен Толисо – 29. Кингсли Коман, 25. Томас Мюлер, 7. Серж Гнабри – 9. Роберт Левандовски