Отборът на Байерн Мюнхен разби гостуващия Щутгарт с резултат 4:0 в двубой от 26-ия кръг на германската Бундеслига. Звездата на "баварците" Роберт Левандовски бе над всички в срещата, след като реализира хеттрик (17', 23', 39'). Серж Гнабри също се разписа в 22-ата минута. Домакините играха и с човек по-малко още от 12-ата минута, когато с директен червен картон бе изгонен Алфонс Дейвис, но това не попречи на шампионите да стигнат до изразителния успех.

Gulliver/GettyImages
93 снимки

КЛАСИРАНЕ В БУНДЕСЛИГАТА МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

Левандовски вече официално излезе еднолично на втора позиция в голмайсторската листа в историята на Бундеслигата, като пред него вече е само легендата Герд Мюлер (365). В допълнение към този подвиг, полякът гони още един рекорд на Мюлер - за най-много голове в лигата за един сезон. 32-годишният Левандовски има 35 гола през кампанията дотук, като е само на пет зад рекорда на Мюлер (40) и му остават осем мача, за да го счупи.

С този успех Байерн отново има преднина от четири точки на върха пред РБ Лайпциг, срещу когото се изправя в следващия кръг. Щутгарт остава 8-и с 36 точки.

Срещата започна с атака на гостите, които имаха шанс да застрашят вратата на Мануел Нойер още в първите секунди, но бранителите на Байерн блокираха удар на Танги Кулибали.

В 4-ата минута нов изстрел, този път на Науиру Aмада излезе в аут.

Пет минути след това Леон Горецка достигна до подаване в наказателното поле,но удрът на халфа бе доста неточен.

В слеващата атака нов удар на Амада премина на безопасно разстояние от вратата на Нойер.

В 12-ата минута Байрн остана с 10 души заради директен червен картон за Алфонсо Дейвис, който фаулира грубо Уатару Ендо. Първоначално бе показан жълт картон на канадеца, но след преразглеждане на ситуацията със системата ВАР, главният съдия показа червения цвят.

Две минути след това Борна Соса центрира отляво в наказателното поле, където Саша Калайджич стреля с глава, но Нойер успя да улови топката пред голлинията.

Въпреки че останаха с 10 души, домакините успяха да открият резултата в 17-ата минута. След центриране от корнер топката бе изчистена от играчите на Щутгарт. След това обаче тя попадна в Лерой Сане, който изведе по левия фланг Серж Гнабри. Бившият играч на Арсенал центрира по тревата в наказателното поле, където около първа греда Роберт Левандовски успя да засече във вратата на Грегор Кобел за 1:0.

В 22-ата минута "баварците" успяха и да удвоят резултата в своя полза след красива атака. Сане пусна за Гнабри в половината на "швабите", а той намери Мюлер. Бившият германски национал направи двойно със Сане, който пък намери Гнабри, а крилото отправи мощен удар наамери долния ляв ъгъл на Кобер за 2:0.

Шампионите не сряха дотук и след по-малко от 60 секунди резултатът вече беше 3:0. Сане изведе отдясно Мюлер, който напредна и центрира в наказателното поле. Там Левандовски се вклини между двамата централни бранители и с чудесен удар с глава реалзира.

В Щутгарт трябваше да правят принудителна промяна в 35-ата минута, когато Силас Уамангитука напусна контузен, а неговото място зае Матео Климович.

До края на полувремето Байерн вкара и четвърти гол в 39-ата минута. Сане проби отдсно и пусна пас към наказателното поле за Леон Горецка, а Валдемир Антон пресече, но не успя да изчисти, което позволи на Левансовски да му отнеме топката и останал сам срещу Кобер оформи своя хеттрик и 4:0.

Втората част започна в доста по-спокойно темпо, като гостите владееха по-често топката, но до реални опасности не се стигаше. В 52-ата минута Никлас Зюле проби към наказателното поле и шутира, но над вратата.

Десет минути след това Сане щутира от средна дистанция, но в ръцете на вратаря.

В следващата атака Байерн можеше да вкара нов гол, като Бенжамен Павар центрира отдясно в наказателното поле, където на далечната греда Левандовски стреля, но над гредата.

Като цяло второто полувреме предложи много по-малко емоции от първото. Домакините, сякаш спокойни, че вече са решили срещата, мислеха повече за защитата, а контраатаките им не се получаваха.

В 82-ата резервата Кингсли Коман напредна отляво, подаде добре към Леон Горетцка, но изстрелът на халфа премина над вратата. До края на падна нов гол и срещата приключи при същия резултат.

FT | БАЙЕРН МЮНХЕН – ЩУТГАРТ 4:0

1:0 Роберт Левандовски 17'

2:0 Серж Гнабри 22'

3:0 Роберт Левандовски 23'

4:0 Роберт Левандовски 39'

Червен картон: Алфонсо Дейвис (Байерн Мюнхен) 12'

Стартови състави на двата отбора:

БАЙЕРН МЮНХЕН (4-2-3-1): 1. Мануел Нойер (к) - 5. Бенжамен Павар, 4. Никлас Зюле, 17. Жером Боатенг, 19. Алфонсо Дейвис - 18. Леон Горецка, 27. Дейвид Алаба - 10. Лерой Сане, 25. Томас Мюлер, 7. Серж Гнабри - 9. Роберт Левандовски

Старши треньор: Ханс-Дитер Флик

ЩУТГАРТ (3-1-4-2): 1. Грегор Кобел - 4. Марк-Оливър Кемпф, 2. Валдемар Антон, 5. Константинос Мавропанос - 3. Уатару Ендо - 24. Борна Соса, 32. Наориу Ахамада, 8. Гонсало Кастро (к), 14. Силас Уамангитука - 7. Танги Кулибали, 9. Саша Калайджич