Отборът на Байерн Мюнхен спечели за четвърти пореден път във всички надпревари „Дер Класикер” – срещу Борусия Дортмунд, след като шампионът спечели с 3:2 при визитата си на „Сигнал Идуна Парк”. Очаквано, двата отбора представиха голово зрелище във Вестфалия, като Марко Ройс откри резултата в 45-ата, но в четвъртата минута от добавеното време Давид Алаба изравни.

Роберт Левандовски изведе Байерн напред след гол във вратата на бившия си клуб три минути след старта на втората част, а резервата Лерой Сане направи 3:1 в 80-ата. Ерлинг Холанд направи 2:3. В хода на двубоя пък два гола на поляка Левандовски бяха отменени заради засада, като особено полемична беше първата.

Победата прати европейския шампион отново на върха в класирането в Бундеслигата. Байерн е с 18 точки от седем кръга, докато Борусия остана трети с три точки по-малко. Между двата тима е РБ Лайпциг с 16 точки.

100 снимки

Сще в 40-ата секунда Байерн стигна до първото си положение. Топката бе центрирана отляво, а Гнабри залъга много елегантно Хумелс и върна леко назад за Левандовски. Той стреля от малък ъгъл, но топката спря от външната страна на мрежата на Бюрки – аут. Дуелът във Вестфалия продължи във вихрено темпо, като Дортмунд разчиташе в първите минути на нападенията си отляво чрез Герейро, но удар към вратата на Нойер до 12-ата минута - нямаше.

В 14-ата минута Байерн изпълни корнер. Топката бе изчистена, но Боатенг центрира от границата на наказателното поле към далечната греда. Там Горетцка бе оставен непокрит и стреля с глава отблизо, но бюрки с две ръце боксира топката и предотврати сигурен гол за баварците. Шест по-късно Дилейни пусна страхотен диагонален пас по земяналяво към Рейна, като защитата на Байерн беше останала в половината на Борусия и само Боатенг и Алаба бяха срещу Рейна и Халанд. Последва пас зад гърба на двойката защитници на Байерн към Халанд, който стреля с левия крак по земя, но покрай вратата на Нойер.

В 24-ата минута Байерн откри резултата след скоростно нападение. Серж Гнабри проби отляво и достави успоредно центриране за Левандовски, който с приплъзване насочи топката във вратата на Бюрки, но сантиметри от коляното на Левандовски бе в засада и голът бе отменен.

В 36-ата минута дойдоха тревожни новини за Ханзи Флик. Йозуа Кимих се контузи и трябваше да напусне игра, а на негово място влезе Корентен Толисо. Четири преди края на първата част Санчо използва брилянтната си визия и подаде с дълго центриране към Витсел, който стреля с десния крак от воле, но неточно аут.

В последната минута на първото полвуреме след разиграване домакините откриха резултата. Рафаел Герейро получи топката в наказателното поле на Байерн и подаде остро за Ройс назад, който с левия крак прати топката във вратата на Байерн - 1:0. Байерн отговори по шампионски на предизвикателството. Дилейни извърши фаул пред полето на Борусия, а Алаба стреля силно от прекия свободен удар и след рикошет в гърба на Мюние резултатът бе изравнен - 1:1.

55 секунди след старта на втората част Борусия можеше да излезе отново напред в резултата. Санчо видя страхотно норвежеца Халанд в наказателното поле на чиста позиция, но той не успя да прати топката в мрежата на Нойер. Минута по-късно Байерн направи пълен обрат. Толисо подаде дълъг пас вляво за Гнабри, който продължи топката за Люка Ернандес. Той пласира центриране към точката за дузпа, където Левандовски се пребори с Матс Хумелс и с премерен удар с глава матира Бюрки - 2:1.

В 51-ата минута Кингсли Коман излезе на страхотна ситуация пред полето на Борусия и шутира силно с десния крак, ала топката се отби в левия страничен стълб на вратата на дортмундци. Седем по-късно Левандовски пусна вдясно към набралия скорост Коман. Той центрира силно за Гнабри, но миг преди топката да стигне в крилото Бюрки изби напред топката.

В 63-ата минута Буна Сар подходи лошо след изчистване и топката попадна в Рейна. Младокът на Дортмунд влезе в наказателното поле и шутира между краката на Боатенг, ала Нойер улови топката. Байерн стигна до трети гол десет минути преди края на мача. Гостите създадоха скоростна контраатака, в която Левандовски изчака точния момент, в който Матс Хумелс го посрещна, и подаде вдясно за Лерой Сане. Резервата на Байерн стреля силно с левия крак и реализира трети гол за Байерн 3:1.

В 83-ата минута Ерлинг Холанд получи блестящо подаване зад гърба на защитата на Байерн от Герейро. Норвежецът подмина встрани Нойер и с удар по земя с левия крак намали резултата. Три по-късно Герейро центрира феноменално в наказателното поле за капитана Ройс. Той отправи много мощен удар, но колкото беше силен, толкова бе и неточен - аут.

БОРУСИЯ ДОРТМУНД - БАЙЕРН МЮНХЕН 2:3

1:0 Марко Ройс (45)

1:1 Давид Алаба (45+4)

1:2 Роберт Левандовски (48)

1:3 Лерой Сане (80)

2:3 Ерлинг Холанд (83)

Рефер: Мануел Грефе

Стадион: „Сигнал Идуна Парк” (Дортмунд)

Борусия Д: Роман Бюрки – Рафаел Герейро, Мануел Аканджи, Матс Хумелс, Тома Мюние – Томас Дилейни, Аксел Витсел – Джовани Рейна, Марко Ройс /к/, Джейдън Санчо – Ерлинг Халанд

Треньор: Люсиен Фавър

Байерн М: Мануел Нойер – Люка Ернандес, Жером Боатенг, Буна Сар, Йозуа Кимих – Леон Горетцка, Томас Мюлер, Давид Алаба – Серж Гнабри, Томас Мюлер, Роберт Левандовски