Националният отбор на Нидерландия надви Босна и Херцеговина с 3:1 в двубой от група 1 на Лига А в турнира Лигата на нациите. Джорджиньо Вайнадум откри резултата в шестата, а в 13-ата минута удвои. Мемфис Депай направи резултата класически в 55-ата минута. Смаил Превляк върна един гол за гостите в 63-ата минута, с което бе оформен и крайния резултат.

С тази победа беше спряна негативната серия на "лалетата" от пет поредни срещи без успех, като това бе и първи триумф за тима под ръковдството на Франк де Бур. По този начин Нидерландия временно се изкачи начело в групата с актив от 8 точки, но по-късно тази вечер Италия приема Полша и може да настъпят промени в класирането. Тимът на Босна остава последен с 2 точки. В последния си мач "лалетата" гостуват на "Дружина полска", докато Босна приема Италия.

Срещата започна на високо темпо, като и двата отбора опитваха разнообразни атаки.

Първата реална опасност дойде още в 4-ата минута, когато Оуен Виндал опита да центрира отляво, но топката придоби интересна парабола и замалко не попадна във вратата на Босна, като се отби от левия страничен стълб на Ибрахим Сехич.

Босна отговори с опасен удар на Миралем Пянич минута по-късно, но изстрелът му от границата на наказателното поле мина покрай дясната греда на Тим Крул.

Динамичното начало се запази, а Нидерландия откри резултата в 6-ата минута след великолепна атака. Виндал, който бе на левия фланг, комбинира с Джорджиньо Вайналдум. Капитанът на „лалетата“ пък намери Мемфис Депай в центъра, който разтегли още надясно към Дензъл Дъмфрис. Десният бек центрира по земя в наказателното поле, където Вайналдум бе оставен непокрит и на празна врата отбеляза – 1:0.

В 12-ата минута отново Пянич имаше шанс да обстрелва вратата, след като получи подаване фронтално срещу вратата, но прати топката високо над вратата.

Минута след това домакините поведоха с втори гол. Депай центрира в наказателното поле, където на далечната греда Сеад Колашинач увисна, а Стивън Бергуис свали с глава за Вайналдум, който отново беше оставен сам и безпроблемно отбеляза за 2:0.

Домакините продължиха да седят по-добре на терена, докато играта на Босна беше мудна и рядко футболистите на тима стигаха до наказателното поле на „лалетата“.

В 26-ата минута Дъмфрис изведе отдясно в наказателното поле Бергуис, който пусна пас във вратарското поле, където Люк де Йонг я засече във вратата, но попадението беше отменено заради засада. На повторенията обаче се видя, че нямаше засада нито при извеждащия пас към Бергуис, нито след това към Де Йонг.

След половин час игра отново Вайналдум опита удар в наказателното поле, но слаб и в ръцете на Сехич.

Три минути след това Раде Крунич получи топката пред наказателното поле и шутира добре, но Крул плонжира и улови.

Темпото на игра спадна в минутите до края на първото полувреме и двата тима се оттеглиха на почивка при резултат 2:0.

В първите пет минути на втората част домакините отново вдигнаха оборотите и Бергуин имаше две чудесни ситуации да отбележи трети гол, но първият му удар бе спасен от Сехич, а вторият такъм излезе в аут.

Депай също имаше отличен шанс в 51-ата минута, след като получи отляво в наказателното поле и опита изстрел по диагонала, който обаче бе избит от стража на Босна в ъглов удар.

Гостите опитаха да внесат известно напрежение в половината на Нидерландия, като опитаха няколко по-остри центрирания, които обаче не донесоха нещо по-опасно пред вратата на Тим Крул. Удар от движение на Висшча пък премина покрай вратата на "оранжевите".

Точно в този момент домакините вкараха и трети гол. В 55-ата минута Бергуин получи топката отдясно пред наказателното поле и технично с пета изведе Дъмфрис, който се справи с Колашинац. Бранителят на Арсенал остана да лежи на тревата, но нарушение не беше отсъдено. Десният краен защитник на „лалетата“ даде успореден пас на голлинията, а около точката за дузпа Депай бе оставен съвсем сам и реализира за 3:0.

Все пак Босна върна един гол в 63-ата минута. Дарко Тодоровски комбинира отляво в наказателното поле с Висшча. Футболистът на Истанбул Башакшехир стигна почти до аутлинията и върна топката за непокрития на точката за дузпа Смаил Превляк, а резервата на гостите не пропусна да се разпише – 3:1.

В следващите минути и двата тима изпуснаха по една добра ситуация. Първо, удар на Бергуис беше спасен то Сехич в 71-ата, а след това и изстрел с глава на Превляк, от добра позиция, прелетя покрай дясната греда на Крул в 77-ата минута.

До края на двубоя Босна опита дастигне до още едно попадение, но създаде достатъчно в преди позици и срещата завърши при резултат 3:1 за Нидерландия.

НИДЕРЛАНДИЯ – БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА 3:1

1:0 Джорджиньо Вайналдум 6'

2:0 Джорджиньо Вайналдум 13'

3:0 Мемфис Депай 55'

3:1 Смаил Превляк 63'

Стартови състави на двата отбора:

НИДЕРЛАНДИЯ (4-3-3): 1. Тим Крул – 22. Дензъл Дъмфрис, 6. Стефан де Фрай, 17. Дейли Блинд, 12. Оуен Вайндал – 15. Дейви Клаасен, 8. Джорджиньо Вайналдум (к), 21. Френки де Йонг – 7. Стивън Берхаус, 19. Люк де Йонг, 10. Мемфис Депай

Селекционер: Франк Де Бур

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА (4-3-3): 12. Ибрахим Шехич – 5. Сеад Колашинац, 6. Синиша Саничанин, 3. Амер Хаджиахметович, 15. Бранимир Чипетич – 19. Раде Крунич, 10. Миралем Пянич (к), 13. Гойко Чимирот – 14. Амер Гояк, 9. Армин Ходжич, 8. Един Вишча