Швейцарският Базел продължава да пише своята приказка в Шампионската лига. След гръмкото изхвърляне от турнира на английския шампион Манчестър Юнайтед, възпитаниците на треньора Хейко Вогел поднесоха поредната си изненада, побеждавайки немския гранд Байерн Мюнхен в първи осминафинален мач от турнира. На препълнения „Санкт Якоб Парк“, домакините се наложиха с 1:0 след късен гол на Валентин Щокер.

Базел и Байерн изиграха интересен двубой, като през първата част и двата отбора има имаха по няколко сериозни положения за гол, но в крайна сметка единственото попадение падна чак в 86-ата минута.

Първата чиста голова ситуация в мача дойде още в 3-ата минута, когато пред Франк Рибери се откри отличен шанс. Французинът получи топката в наказателното поле, с лекота преодоля бранител на домакините, но ударът му от ъгъла на малкото наказателно поле бе париран от вратаря Зомер.

В седмата минута капитанът на домакините Марко Щрелер падна в наказателното поле след съприкосновение с Рафиня, но главният рефер на срещата не посмя да посочи бялата точка. Още в следващата атака, звездата на Базел Шакири получи топката в наказателното поле, но в последния момент бранител на гостите успя да изчисти коженото кълбо и да предотврати опасността. В 11-ата минута Рибери отново бе разочарован от добрата намеса на Зомер. Нападателят изскочи зад отбраната на домакините, стреля от около седем метра, но ударът му бе избит в корнер.

Ситуациите пред двете врати не спираха да се редят една след друга. След пропуска на Рибери дойде ред на домакините, които само в рамките на три минути, на два пъти нацелиха гредите зад вратаря Нойер. Първо Драгович стреля с глава в левия страничен стълб, а Александър Фрай с удар от точката на дузпата разтресе напречната греда.

Постепенно двата тима видимо намалиха темпото, а единственото по-интересно положение до почивката дойде в последната минута на първата част, когато Ариен Робен стреля от воле след центриране от корнер, но прати топката високо над вратата.

Второто полувреме започна доста мудно, като предимно играта се водеше в центъра на терена, а интересните ситуации пред двете врати липсваха. В 72-та минута Байерн пропусна отличен шанс да поведе в резултата. Марио Гомес излезе очи в очи с игралия отлично в този мач Зомер, стреля по диагонала, но стражът на домакините отново излезе победител.

Победният гол в срещата дойде в 86-ата минута на двубоя, когато домакините се възползваха от нова пробойна в отбраната на тима от Мюнхен. Резервата Зоуа пое топката пред наказателното поле на гостите, премина безпроблемо покрай няколко бранители на Байерн и пусна отличен пас към Щокер, който дебнеше на ръба на засадата. Щокер пое и останал сам срещу Нойер пусна топката между краката му за 1:0.

Така Базел направи сериозна крачка към четвъртфиналите, въпреки че все пак предстои реванш между двата тима на „Алианц Арена“.

szólj hozzá: FC Basel 1-0 Bayern Munich

БАЗЕЛ – БАЙЕРН М 1:0

1:0 Валентин Щокер 86'

Стадион: „Санкт Якоб Парк“, Базел

Рефер: Никола Рицоли (Италия)

Базел: Зомер, Парк, Драгович, Абрахам, Щейнхофер, Хюгел, Шакири(83' Зоуа), Ф.Фрей (66' Щокер), Шака, Щрелер, А.Фрай (89' Кабрал)

Байерн М: Нойер, Рафиня, Боатенг, Лам, Бадщубер, Рибери (70' Мюлер), Робен, Алаба, Кроос (88' Олич), Тимосчук, Гомес.

Жълти картони: Абрахам (Базел), Рафиня, Мюлер (Байерн)