Испанският вицешампион Барселона и германският гранд Байерн Мюнхен играят при резултат 4:1 в мегасблъсъка от третия кръг на основната фаза в Шампионската лига на Олимпийския стадион в каталунската столица. Капитанът Рафиня откри още в първата минута, а попадение на Хари Кейн беше отменено заради засада в деветата. В 18-ата минута, обаче, Кейн този път наистина изравни. Роберт Левандовски наказа бившия си тим в 36-ата минута и даде нов аванс на каталунците. Рафиня отбеляза второто си попадение в 45-ата, а след това оформи и хеттрика си в 56-ата минута.

Снимки: Gulliver/GettyImages
94 снимки

Каталунците, водени именно от бившия треньор на баварците Ханс-Дитер Флик, загряха по най-добрия възможен начин за сблъсъка с Байерн, след като разбиха Севиля с 5:1 у дома в Ла Лига. „Блаугранас“ са лидери в испанския шампионат, с три точки пред втория Реал Мадрид. Любопитно е, че седмицата е изключително тежка за Барса – отборът трябва да гостува на „кралете“ през уикенда за първенство. В първите си два мача в ШЛ досега Барселона отстъпи на Монако с 1:2 в Княжеството, но след това компенсира с убедително 5:0 над швейцарския Йънг Бойс.

Байерн на Венсан Компани също влиза със самочувствие в срещата. Мюнхенци отвяха Щутгарт с 4:0 на „Алианц Арена“ след хеттрик на Хари Кейн. Така тимът спря серия от три поредни двубоя без успех във всички турнири – две равенства в Бундеслигата и загуба от Астън Вила в „турнира на богатите“. В първия си мач от Шампионската лига Байерн беше безпощаден срещу хърватския гранд Динамо Загреб, печелейки с рекордното 9:2. В края на седмицата баварците гостуват на Бохум във вътрешния шампионат.

Старши треньорът на Барселона – Ханс-Дитер Флик, за когото това беше по-специален мач, сед като е бивш наставник на Байерн, заложи отново на вратата на Иняки Пеня, а Войчех Шчесни беше резерва. На пейката бяха още Дани Олмо, Френки де Йонг и Ансу Фати. В защита действаха Жул Кунде, Пау Кубарси, Иниго Мартинес и Алехандро Балде. Като опорни халфове бяха поставени Марк Касадо и Педри, а по фланговете нападаха Ламин Ямал и Рафиня, който бе с капитанската лента. Фермин Лопес пък беше поставен зад още един герой за баварците – Роберт Левандовски, който водеше нападението.

Треньорът на Байерн Мюнхен – Венсан Компани, пусна Мануел Нойер с капитанската ента на вратата, а пред него действаха Алфонсо Дейвис, Ким-мин Дже, Даю Упамекано и Рафаел Герейро. В центъра оперираха Йозуа Кимих и Жоао Палиня, а Томас Мюлер също започна малко по-напред. По фланговете бяха поставени Серж Гнабри и Майкъл Олисе, а Хари Кейн беше на върха на атаката. На пейката за началото останаха Лерой Сане, Кингсли Коман, Леон Горетцка, Ерик Дайър, Конрад Лаймер и Матис Тел.

ВСИЧКИ РЕЗУЛТАТИ И ГОЛМАЙСТОРИ ОТ МАЧОВЕТЕ В ШАМПИОНСКА ЛИГА В СРЯДА ВЕЧЕР!

26 снимки

Домакините от Барселона стартира ударно среща и откриха резултата още преди да са изтекли и 60 секунди. Защитата на Байерн беше изнесена много напред, а Фермин Лопес изведе Рафиня след грешка в средата на терена от страна на гостите. Бразилецът, който бе с капитанската лента тази вечер, остана сам срещу вратаря Мануел Нойер, успя да го заобиколи и прати  топката в опразнената врата за 1:0.

Байерн опита да отговори с няколко атаки по фланговете, а в осмата минута Хари Кейн беше изведен отлично зад защитата на Барселона, но първото му докосване не беше най-доброто и поведе дълго топката. Това позволи на вратаря Иняки Пеня да излезе напред и да изчисти точно преди англичанинът да нанесе удар.

Баварците продължиха да нападат и пратиха топката във вратата на домакините минута по-късно, но гол нямаше. Отново Кейн комбинира с Томас Мюлер отдясно, който пък центрира и качи топката на главата на англичанина, а той прати във вратата на Пеня.  След прегледа със системата ВАР, обаче, попадението не беше зачетено заради минимална засада на Кейн.

Натискът на Байерн, обаче, даде резултат в 18-ата минута, когато този път резултат наистина беше изравне. Тогава Ким-мин Дже намери Майкъл Олисе отдясно, а той с чудесно дълго подаване комбинира със Серж Гнабри на други фланг. Крилото влезе в наказателното, справи се с Жул Кунде и центрира на втора греда за Хари Кейн, който изпревари Иниги Мартинес и с акробатичен удар не остави шансове на Пеня за 1:1.

Барселона, на свой ред, опита да натисне съперника си и стигна до две опасни ситуации малко по-късно. В 26-ата минута Роберт Левандовски шутира по земя пред наказателното поле, но топката премина покрай вратата. Минута след това Мануел Нойер сбърка, но късметът го покри и ударилата се в Ламин Ямал топка не попадна в мрежата му и излее в аут.

Каталунците отново поведоха в резултата в 36-ата минута, когато Роберт Левандовски наказа бившия си отбор. Ламин Ямал опита извеждащо подаване за Фермин Лопес зад гърба на високия Ким-мин Дже. Въпреки по-големия си ръст, южнокореецът сбърка и младият испанец влезе в наказателното поле, не успя да прехвърли Мануел Нойер, но успя да подаде за Левандовски, който беше изпуснат от Даю Упамекано и полякът отбеляза във вратата за 2:1. Нападателят, обаче, не се израдва на гола си, показвайки уважение към бившия му тим, където прекара осем години от кариерата си, и феновете му. Гостите пък имаха претенции за нарушение на Лопес, който леко избута Ким, но голът остана.

В последната минута от редовното време на първата част Барселона нанесе и трети тежък удар по Байерн. Младият Марк Касадо даде прекрасен диагонален пас за Рафиня, който овладя технично топката, справи се с Рафаел Герейро и Даю Упамекано, а след това отправи красив фалцов удар в далечния ъгъл и не остави шансове на Найер да реагира – 3:1.​

Втората част започна без промени в двата състава, а Барселона отново натисна. Така Нойер отново сбърка в опита си да комбинира със свой съотборник, но Рафиня не извлече максимума от ситуацията.

В 50-ата минута поредица от рикошети пред вратата на Барселона завърши със силен и неточен удар на Палиня над вратата.

Каталунците се забавляваха на Олимпийския стадион и напълно заслужено стигнаха и до четвърти гол в 56-ата минута. Ламин Ямал намери Рафиня с превъзходен пас, който овладя на гърди в половината на Байерн и се изстреля като куршум пред Ким-мин Дже и Упамекано, влезе отляво в наказателното поле и с великолепно премерен изстрел с левия крак по тревата намери далечния ъгъл на вратата на безпомощния Нойер – 4:1.

Венсан Компани отговори веднага след това с четворна смяна, пускайки на терена Лерой Сане, Джамал Мусиала, Кингсли Коман и Леон Горецка. Те замениха Майкъл Олисе, Томас Мюлер, Серж Гнабри и Жоао Палиня. За Барселона пък в игра влезе Френки де Йонг, заменяйки Фермин Лопес.

Байерн опита да върне интригата и в 66.ата минута Кингсли Коман проби отляво, влезе в наказателното поле и шутира към далечния ъгъл, но в аут.

Последваха по-спокойни минути, като Барселона държеше повече топката, а феновете на каталунците окуражаваха допълнително своите любимци. Байерн правеше опити да натисне по крилата, но центриранията на Коман не носеха сериозна заплаха за вратата на Пеня, а и стражът на домакините се намеси уверено след няколко корнера. Четвърт час преди края Дани Олмо замени отбелязалият хеттрик за Барса Рафиня.

В 79-ата минута именно Дани Олмо изведе добре Левандовски, но полякът не успя да нанесе завършващ удар, след като бе спрян от Ким-мин Дже.

Защитата на Байерн изглеждаше много разпокъсана и в 83-ата минута Барселона можеше да забие и пети гол във вратата му. Ламин Ямал даде подканящо центриране отдясно в наказателното поле, а на далечната греда бранителите на баварците тотално забравиха за Левандовски, който от метър-два пред голлинията изненадващо не успя да засече топката във вратата на бившите си съотборници.

LIVE  | БАРСЕЛОНА – БАЙЕРН МЮНХЕН  4:1

1:0 Рафиня (к) 1'

1:1 Хари Кейн 18'

2:1 Роберт Левандовски 36'

3:1 Рафиня (к) 45'

4:1 Рафиня (к) 56'

Отменен гол: Хари Кейн (Байерн Мюнхен) 9'